Zawiasy meblowe i samodomykające się – co warto o nich wiedzieć?

Zawiasy meblowe

Zawiasy meblowe mogą nie wydawać się aż tak ważne, jednak jest to bardzo błędne stwierdzenie. Jest wręcz przeciwnie. To od niego zależy, jak długo będzie można cieszyć się funkcjonalnością szafki. To Ty odpowiadasz za ich prawidłowe otwarcie i rozmieszczenie. Ponadto nowoczesne zawiasy meblowe wyposażone są w dodatkowe funkcje zapobiegające uszkodzeniu mebli. Dlaczego zawiasy są tak ważne? Otóż niektóre drzwiczki meblowe bazują na konstrukcji zawiasowej. Dokonanie właściwego wyboru jest bardzo ważne, ale na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rozmiar, konstrukcję i wagę, jaką drzwi są w stanie wytrzymać. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny. Jakie funkcje pełnią zawiasy meblowe? Około dziesięć lat temu zawiasy meblowe służyły jedynie do otwierania i zamykania drzwi. Dzisiejsze rozwiązania są jednak niewątpliwie zaawansowane technologicznie, a jako użytkownik możesz liczyć na dodatkowe funkcje, które realnie pomogą Ci w codziennym życiu. Dzięki nowoczesnym zawiasom szafka zamknie się cicho i nie będzie potrzeby zatrzasnąć drzwiami. Chroni również meble przed uszkodzeniami spowodowanymi silnymi uderzeniami. System push open – pozwala na automatyczne otwieranie wszystkich drzwi po lekkim naciśnięciu na korpus szafy. Duży kąt otwarcia – przydatny jest przy meblach z wewnętrznymi szufladami i szafkami narożnymi.

Specjalistyczne typy zawiasów meblowych

Aby zapewnić wygodę użytkownikom, producenci zawiasów proponują rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Najczęściej stosowane mechanizmy to: funkcja cichego zamykania – ten mechanizm umożliwia zamykanie drzwi bez dużego wysiłku. Rolą systemu cichego domykania jest nie tylko uniknięcie nieprzyjemnego odgłosu towarzyszącego trzaskaniu drzwiami, ale również zabezpieczenie samych drzwi oraz korpusu szafy przed uszkodzeniem. Samodociąg, czyli zawiasy samodomykające się. Dzięki temu rozwiązaniu drzwi szafy zamykają się automatycznie. Jednocześnie, jeśli do zamknięcia drzwi zostanie przyłożona zbyt duża siła, drzwi automatycznie wyhamują, aby zapobiec ich zatrzaśnięciu. Szeroki kąt otwarcia (zero offset) – najczęściej stosowane rozwiązanie do szaf lub schowków cargo z szufladami wewnętrznymi. Takie rozwiązanie pozwala na szerokie kąty otwarcia wysuwanych szuflad i półek. Użytkownicy kupują głównie zarówno meble kuchenne, jak i pokojowe bez uchwytów. To rozwiązanie jednak wymaga zastosowania niezbędnych zawiasów bez sprężyn. Zawias współpracuje z amortyzatorem tip-on, który umożliwia otwieranie zamkniętych drzwi i szuflad delikatnym naciśnięciem frontu. Jak działa ten mechanizm? Odbojniki tip-on są albo wbudowane w otwory wywiercone w korpusie mebla, albo wkręcane w boki korpusu od wewnątrz. Po popchnięciu frontu ogranicznik drzwi po prostu go odpycha, aby otworzyć szafkę lub szufladę.

Rodzaje zawiasów meblowych

Niektóre zawiasy na rynku można stosować zamiennie z innymi, ale zależy to nie tylko od preferencji użytkownika, ale również od warunków technicznych. Opisując najpopularniejszy zawias puszkowy warto wspomnieć również, że jeśli nie możesz wywiercić w drzwiach otworu na puszkę, będziesz musiał zamontować zawias czołowy. Wybór zawiasu zależy również od sposobu montażu drzwi. Przy otwieraniu i zamykaniu frontu góra-dół stosuje się zawias do drzwi powyżej, zwany potocznie zawiasem „zero”. W przypadku skrzydła dzielonego z korpusem należy zamontować podwójne zawiasy. Z kolei zawiasy równoległe stosuje się przy łączeniu drzwi z maskownicą. Szafki i szafy narożne wymagają specjalnych rozwiązań, takich jak zawiasy kątowe, dopełniające czy środkowe.

Więcej informacji znajdziesz w sklepie: merkuryam.pl