Pies w domu – jak utrzymać porządek?

Pies w domu

Posiadanie psa ma wiele korzyści i jest źródłem radości w życiu. Niestety nie da się ukryć, że zwierzęta są również przyczyną większego nieporządku. Dlatego, jeśli w domu mieszka pies, warto zastanowić się, jak odpowiednio dbać nie tylko o niego, ale także jego otoczenie. Co robić, aby pomimo obecności zwierząt utrzymać w domu porządek? Jest na to kilka sposobów.

Akcesoria do czyszczenia psa – jakie są potrzebne?

Brudny pies to szczęśliwy pies! Oczywiście ludzie podchodzą do tego inaczej. Dlatego, mając w domu czworonoga, warto zainwestować w akcesoria, które pomogą w utrzymaniu czystości nie tylko zwierzaka, ale również domu. Na przykład przy użyciu czyścików do łap można wyczyścić łapy po spacerze, dzięki czemu uniknie się odbitych łap, które szczególnie widoczne są na jasnych, błyszczących posadzkach. Takie czyściki są niezastąpione, zwłaszcza gdy pogoda jest deszczowa, a na zewnątrz sporo błota.
Od czasu do czasu pies wymaga także kąpieli. Warto jednak znać umiar i nie kąpać go częściej niż co 3 miesiące, chyba że wymaga tego specyfika rasy, albo zwierzę miało styczność z czymś obrzydliwym podczas spaceru i wymaga szybkiej interwencji. W tym celu należy używać szamponu dedykowanego psom – użycie środka dla ludzi nie jest dobrym pomysłem, dlatego, że skóra psa ma zupełnie inne pH. Taki szampon może wywołać podrażnienia.
Aby zadbać o powierzchnie i meble w swoim domu, powinno się też regularnie przycinać psu pazury. W tym celu należy użyć specjalnych nożyczek lub cążek. Podczas tego zabiegu trzeba być bardzo ostrożnym i uważać, aby nie skrócić pazura za bardzo.
Warto też zadbać o psie zęby. Można je nie tylko od czasu do czasu czyścić dedykowaną dla psów szczoteczką, ale także kupić gryzaki dentystyczne. Podczas ich gryzienia pies będzie ścierał nadmiar kamienia nazębnego, co pozwoli na uniknięcie problemów stomatologicznych.

Mata dla czworonoga – gdzie ją położyć?

Pies powinien mieć w domu swoje miejsce – takie, w którym będzie mógł się schować i odpocząć. Nie oznacza to, że należy przeznaczyć dla niego cały pokój, ale wydzielić chociaż skrawek podłogi, w którym znajdzie się mata do spania. Z uwagi na to, że ma być to miejsce relaksu dla zwierzęcia, nie powinno się jej kłaść w obszarze często uczęszczanym, jak na przykład korytarz czy wiatrołap albo okolice telewizora. Dobrym miejscem będzie sypialnia albo pokój, w którym nie toczy się całe życie rodzinne. Z drugiej strony psy są zwierzętami towarzyskimi, dlatego mata nie powinna być w miejscu zbyt odosobnionym, ponieważ pies nie będzie chciał z niej korzystać.

Regularne szczotkowanie psa

Bardzo istotnym zabiegiem w pielęgnacji psa jest jego regularne szczotkowanie. Ma ono istotny wpływ na zachowanie higieny i zdrowia skóry psa, ponieważ podczas tej czynności usuwane są zabrudzenia, stare włosy, a nawet resztki traw, które zaplątały się na spacerze. W czasie szczotkowania można też zauważyć wszelkie zmiany skórne albo pasożyty.

Dzięki regularnemu sprzątaniu i dbaniu o higienę psa można zachować porządek w domu, jednocześnie ciesząc się z towarzystwa ukochanego czworonoga!