Masz wolne? My mamy fajny miejsca, gdzie możesz spędzić ten czas

Opolskie atrakcje – Wieża Piastowska

Jest jedyną pamiątką po piastowskim zamku oraz jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, jakimi może się pochwalić Opole. Kto w czasie wycieczki po stolicy województwa opolskiego odwiedzi Wieżę Piastowską, ten z pewnością żałować nie będzie. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Co sprawia, że zwiedzanie Opola nie może się obejść bez wizyty w jej murach?

Wieża Piastowska wznosi się na odrzańskiej wyspie Pasiece i jest jedną z najstarszych budowli na ziemiach polskich

Wiadomo, że stoi ona w miejscu, w którym już w X wieku istniał gród obronny, wiadomo też, że to właśnie tu książęta piastowscy mieli swój zamek. Po zamku nie ma śladu, jest za to wieża, która obecnie jest jedną z turystycznych wizytówek miasta jego świetnym punktem widokowym. Kto wejdzie na szczyt tej 35-metrowej wieży, ten będzie mógł z góry spojrzeć na Opole. Świetnie widać stąd pobliską starówkę oraz Opolską Wenecję, pięknie prezentuje się też opolski amfiteatr – sąsiad Wieży Piastowskiej, znany jako miejsce najważniejszego festiwalu dla fanów polskiej piosenki. Wizyta w Wieży Piastowskiej to jednak coś więcej, niż piękne widoki. To szansa na posłuchanie ciekawych opowieści o Opolu i jego historii, a przede wszystkim o ludziach, którzy w okresie średniowiecza przyczynili się do rozwoju tego ośrodka miejskiego.

Wakacje nad Balatonem

Węgry to fascynujący kraj, któremu polscy podróżnicy coraz chętniej poświęcają swój czas. Jednych kuszą wycieczki po węgierskich miastach, które coraz chętniej organizują biura podróży, innych kurorty, na ternie których można spędzić niezapomniane wczasy. Jedną z tych ofert, z których polscy turyści korzystają coraz chętniej, jest wypoczynek nad Balatonem – pięknym jeziorem, często określanym mianem „węgierskiego morza”. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Balaton ma wiele uroku, a nad jego brzegami nie brak popularnych miejscowości wypoczynkowych

Do tych najważniejszych zaliczają się Siofok i Balatonfüred. Te dwa letniska kuszą ciekawą ofertą oraz dobrym zagospodarowaniem, zatem nuda na ich terenie nikomu nie zagrozi. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Ciekawym celem wycieczki w tej części Węgier będzie miejscowość Balatonbereny, na terenie której czeka na turystów zrekonstruowana wiejska chata. Warto też odwiedzić Balatonszarszo mieści się muzeum poety Attili Józsefa. Innym miejscem, któremu turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas, jest półwysep Tihany. Na jego terenie czekają takie atrakcje, jak benedyktyński klasztor oraz Lawendowe Muzeum. Tak ciekawa i zróżnicowana oferta wypoczynku sprawia, iż wczasy nad Balatonem mogą się dla każdego z nas okazać rewelacyjnym pomysłem, a na nudę nikt tu nie będzie mógł narzekać.