Madera

Madera mieści się w Portugalii, w pobliżu Atlantyku. Pierwsze co zobaczą oczy turysty, to 500 km wybrzeża Maroka. Madera ma 800 km2 i liczy sobie 250 tys. Mieszkańców. Jej stolicą jest Funchal. To podstawowe informacje na temat Madery, a co jeszcze warto wiedzieć zanim wyruszysz w podróż?

Wyobraź sobie, że stoisz u wybrzeży morza. Twoje stopy ocierają się o skalne podłoże. Przed Tobą błękitno-niebieska łuna wodna, a za tobą żółto-zielona przestrzeń łąki. Spoglądasz dalej i widzisz miasto tętniące życiem, liczne budynki i zabytki do zwiedzenia. Nieopodal morza dostrzegasz plażę i już wiesz, że chciałbyś się na niej opalać, co jakiś czas chłodząc się w turkusowej wodzie. Jeżeli nie lubisz dzikiej wody, może wybrać się na basen, jaki oferują liczne domy turystyczne. Zobacz również wyspę Porto Santo, na której ciągnie się 10 km plaży, albo dzikie wyspy: Desertas i Salvagens.

Do Madery podróżuje się z Polski ok. 5 godzin – oczywiście wybierając lot samolotem. Niestety lotnisko tej wyspy kojarzy się negatywnie i jest uznawane za jedno z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Zostało wzniesione na kolumnach, a pod nimi rozpościera się droga. Aby zobaczyć niesamowity widok lądowania jakiegoś samolotu, warto wybrać się na plażę na Santa Cruz. Szczególnie mocno zadowoleni będą miłośnicy lotnictwa.

Funchal jest osadzone w centrum wyspy. Dzięki rozpoczęciu podróżowania od stolicy, możesz spokojnie zwiedzić całość Madery w jeden dzień. Największe atrakcje Funchalu zajmą Tobie godzinę zwiedzania. Podczas przebywania w Funchal udaj się do kawiarni Ritz- a nigdy nie zapomnisz smaku serwowanych tam lodów. Takie optymalne dla turysty godziny zwiedzania są możliwe do osiągnięcia, gdy wypożyczy on samochód – koszt to 120zł na dzień.

Madera słynie również z promenady przy Avenida do Mar, w której mieści się muzeum Christiano Ronaldo. Miłośnicy piłki nożnej będą zachwyceni tym miejscem. Tym bardziej warto się tam udać, aby zrobić zdjęcia, a później po powrocie chwalić się, a może nawet je sprzedawać wśród znajomych.

Madera w Funchal oferuje również piękne ogrody. Szczególnie mocno polecanym ogrodem jest Jardim Botanico de Madeira. Jeżeli jesteś miłośnikiem kwiatów, pięknych zapachów, głębokich kolorów i wspaniałych kompozycji, to koniecznie musisz zwiedzić Maderę. Wyobraź sobie most betonowy – szary, wokół niego czerwone framugi płotu: zrobionego z prostokątów i gałek, których możesz się chwycić. Po wszystkich stronach mostu widzisz zielone drzewa, krzewy i roślinki. Wychylają się one w Twoją stronę, tak, że możesz je spokojnie dotknąć. Nad Tobą widać jasno niebieskie niebo, a przed Tobą połacie zieloności w różnych odcieniach. Dostrzegasz też filet, to pewnie tam znajduje się dalsza cześć ogrodu z pięknymi kwiatami Madery.

Zwiedzający Maderę będą mieli co robić. Piękno krajobrazu wynagrodzi im długie marsze, i dość dalekie przejazdy autem. Ogrody zachwycą nie tylko drzewami i krzewami, zielenią i fioletem ale całym ogromem barw, różnorodnych kwiatów, które możesz spotkać tylko na Maderze. Zwiedzając Maderę udaj się do Avenida do Mar, Funchal, Jardim Botanico de Madeira, muzeum Ronaldo, a na resztę poczekać w podróży, tak aby mieć niezapomniane przygody.