Ile kosztuje wynajem magazynu?

Lwia część firm, zarówno tych dużych, jak i mniejszych podejmuje decyzję o wynajęciu magazynu. Jest to bardzo ważny element w każdym przedsiębiorstwie. Rynek wynajmu oferuje bardzo szeroki wybór powierzchni, co z drugiej strony może być problematyczne w podjęciu dobrego wyboru. Bez cienia wątpliwości jednym z ważniejszych elementów będzie cena. Co na nią wpływa i o czym warto pamiętać? 

Czynniki wpływające na cenę

Decydując się na wynajem magazynu, niezbędne jest rozważenie szeregu istotnych kwestii, które bez cienia wątpliwości w dłuższej perspektywie wpłyną na prosperowanie firmy. Prawidłowe dobranie powierzchni pod własne potrzeby z uwzględnieniem budżetu jest najważniejsze, ale wcale nie jest to proste zadanie. Na ostateczną cenę wynajmu wpływa mają takie czynniki jak: 

  • Lokalizacja
  • Powierzchnia użytkowa
  • Wyposażenie
  • Infrastruktura

Lokalizacja i infrastruktura

Lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników, który wpływa na działanie całej firmy. Magazyny miejskie z dobrym i szybkim dojazdem na miejsce będą najdroższą z opcji. Niekiedy jednak taki wybór może okazać się niemożliwy. Warto wówczas rozważyć wynajem na obrzeżach miasto, o ile zapewniona będzie dobra infrastruktura drogowa. Nie mniej położenie magazynu ma ogromny wpływ na ostateczny koszt najmu.

Infrastruktura to kolejny z czynników oddziałujący mocno na cenę. Warto ten aspekt dostosować pod potrzeby własnej firmy. Jak zostało wspomniane dostęp wygodnej drogi czy rampy rozładunkowej to podstawa z logistycznego punktu widzenia. Te aspekty wpływają na czas wysyłki towaru, który przeważnie jest bardzo istotny. 

Magazyn musi także mieć dostęp do podstawowych mediów- prądu, wody, czy kanalizacji. Ponadto dla większości przydatne będzie również pomieszczenie biurowe oraz socjalne. 

Wyposażenie i powierzchnia użytkowa

Magazyny do wynajęcia oraz ich ceny obliczane są na podstawie metrażu. Im większa powierzchnia to tym większy koszt trzeba ponieść. Wybór magazynu o dobrze dopasowanej powierzchni jest trudnym zadaniem, podczas którego trzeba brać pod uwagę wiele czynników.

Magazyny na wynajem o zbyt dużej powierzchni będą po prostu marnowane, co dodatkowo będzie generować koszty. Z kolei zbyt mało miejsca także będzie problematyczne. Obie scenariusze będą powodować problemy logistyczne, co w dłuższym rozrachunku będzie przynosić straty. 

Ostatnim z elementów jest wyposażenie hali, co obejmuje wiele aspektów. Regały wysokiego składowania będą przydatne by zagospodarować maksymalnie miejsce.

Systemy bezpieczeństwa w postaci monitoringu czy systemu przeciwpożarowego znacznie zwiększą poziom bezpieczeństwa dla towarów.