Czym charakteryzuje się piec kondensacyjny?

Czym charakteryzuje się piec kondensacyjny?

Podobnie jak w przypadku standardowego pieca, piec kondensacyjny filtruje i podgrzewa powietrze powrotne z domu w ciągłej pętli. Większość tego powietrza jest po prostu recyrkulowana w kółko, ale dodatkowo niewielka ilość świeżego powietrza jest zwykle wciągana przez pęknięcia wokół okien i drzwi oraz innych obszarów. Gdy dom jest dobrze uszczelniony powietrzem lub „szczelny”, może to uzasadniać opcjonalny wlot świeżego powietrza, który zasysa powietrze z zewnątrz do pieca i zapobiega sytuacjom częściowej próżni. Wentylator z odzyskiem ciepła (HRV) jest opcjonalnym urządzeniem oddzielonym od pieca, które działa jako wymiennik ciepła powietrze-powietrze.

Filtr powietrza

Większość pieców kondensacyjnych (i niektóre piece konwencjonalne) wykorzystuje wysokowydajne media do filtracji powietrza w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Filtry te muszą być regularnie wymieniane, aby działały skutecznie. Dostępne są różne klasy filtrów, w zależności od potrzeb. Jeśli na przykład ktoś w Twojej rodzinie cierpi na alergie, możesz użyć filtrów zaprojektowanych tak, aby skutecznie wychwytywać znane alergeny.

Elektryczny silnik dmuchawy

Piece kondensacyjne mogą mieć jeden z dwóch typów silników dmuchaw: standardowy silnik stałego kondensatora dzielonego (PSC) (ten sam typ powszechnie spotykany w konwencjonalnych piecach) lub silnik elektronicznie komutujący prąd o zmiennej prędkości (ECM). Ten ostatni jest stosowany w piecach dwustopniowych lub modulacyjnych i jest bardziej energooszczędny niż standardowy silnik.

Spalanie paliwa

Piece kondensacyjne są podobne do konwencjonalnych pieców, jeśli chodzi o spalanie paliwa – standardowe elementy obejmują palnik gazowy, elektroniczny zapłon i komorę spalania. Istnieją jednak pewne różnice w sposobie dostarczania powietrza do spalania, a także w technologii zaworów gazowych palnika.

Zawór gazowy

Konwencjonalne piece często wykorzystują jednostopniowy zawór gazowy palnika, co oznacza, że palnik ma jeden stopień „włączony”. W przypadku pieców kondensacyjnych powszechne jest znalezienie co najmniej dwustopniowego (dwustopniowego) zaworu gazowego palnika, który ma elektroniczne sterowanie, które pozwala płomieniowi palnika być na wysokich lub niskich ustawieniach, w zależności od wymaganego poziomu ciepła. Najbardziej wydajny system obejmuje modulujący (o zmiennej wydajności) zawór gazowy i elektroniczny system sterowania palnikiem, w połączeniu z silnikiem dmuchawy typu ECM. Pozwala to na precyzyjną regulację ustawienia palnika i prędkości obrotowej silnika dmuchawy, co zapewnia lepszą kontrolę temperatury i efektywność energetyczną.

Wlot powietrza w komorze spalania

W przeciwieństwie do konwencjonalnych pieców, piec kondensacyjny często wykorzystuje uszczelnioną komorę spalania i powietrze spalania z bezpośrednim odpowietrznikiem. Wlot powietrza do spalania jest zwykle doprowadzany rurami z zewnątrz domu do pieca. Oznacza to, że piec nie pobiera powietrza już ogrzanego przez piec i nie wykorzystuje go do spalania.

Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html