Bateria kuchenna – jaką wybrać do swojej kuchni?

Bateria kuchenna

Bateria kuchenna to nieodłączny element doskonale wyposażonej kuchni. Żaden zlew nie działa bez dobrze dobranej baterii. Jest wiele rodzajów i kolorów. Baterie mogą mieć także różne funkcje, ale zawsze uda się znaleźć baterię odpowiednią do potrzeb.

Podstawowe zasady doboru baterii kuchennej

  1. .Najpierw kupujemy zlew, a dopiero potem baterię kuchenną, ponieważ w tą stronę jest łatwiej dobrać odpowiednią wielkość baterii. O tym jaką baterie wybrać decyduje kształt zlewu i materiał, z którego jest zrobiony. Ważna jest także głębokość zlewu i jego wielkość.
  2. Głębokość zlewu ma ogromne znaczenie, ponieważ wybierając zbyt niską baterię, mogą pojawić się problemy z umyciem wysokiego garnka lub nalaniem wody do wysokiego dzbanka.
  3. Gdzie montujemy baterię? Czy w zlewie, czy na ścianie? Niektóre zlewy posiadają fabryczny otwór na baterię, jeśli w tym wypadku zamontujemy baterię na ścianie to w zlewie będzie dziura, którą trzeba zatkać, a nie zawsze da się to zrobić estetycznie.

 

Z jakiego materiału powinna być wykonana bateria kuchenna?

Najpopularniejsze baterie to te chromowane, charakteryzują się wysoką jakością i są bezawaryjne. Mogą także być ze szlachetnej miedzi, która dba o wodę, a do tego posiada właściwości antykorozyjne.
Bardzo popularne stają się baterie granitowe, które doskonale współgrają z kuchnią kamienną. Taka bateria ma bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jest odporna na zarysowania i działanie wysokich jak i niskich temperatur. Ma solidną konstrukcję i łatwo się ją czyści. Materiał granitowy jest odporny na pozostające odciski palców, więc jest uwielbiana przez gospodynie domowe.

Dodatkowe funkcje baterii kuchennej – czy warto brać je pod uwagę?

Baterie zlewozmywakowe mogą cechować się oryginalnością, mogą posiadać wyjmowaną wylewkę, która jest uniwersalna i bardzo funkcjonalna. Dzięki wyjmowanej części baterii możemy swobodnie nakierować strumień wody tak gdzie jest potrzeba. Łatwiej jest umyć zlew i umyć wysokie naczynia. Dzięki takiej wylewce zużywamy mniej wody, ponieważ bardziej precyzyjnie kierujemy strumień.
Ciekawą funkcją może być eko blokada, która ogranicza strumień wody od razu po odkręceniu. Dzięki czemu przy krótkich czynnościach takich jak mycie rąk czy noża jest bardziej ekologiczne.
Producenci proponują wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań takich jak elektroniczny wyświetlacz temperatury, czy też oświetlenie baterii, które wskazuje na temperaturę wody. Można także pokusić się o inteligentne sterowanie wodą, w której to bateria zapamiętuje, jak myjemy oraz ile wody używamy i dostosowuje programy do naszej codzienności. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, by bateria była jak najbardziej funkcjonalna i wygodna.

Bateria kuchenna spójna z wystrojem kuchni

Kupując baterię należy wziąć także pod uwagę wystrój wnętrza, do nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdzą się srebrne i błyszczące baterie. Do stylu rustykalnego powinno dobrać się baterię, która ma starodawny styl i specyficzny kształt. Może być zdobiona, by dopasować się do uchwytów.
Bateria musi pasować do stylu kuchni, dopełniać ją i jednocześnie być funkcjonalna.