Bankowość elektroniczna

Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów finansowego rynku jest zdecydowanie bankowość elektroniczna, a w tym również i bankowość mobilna. W wielu przypadkach wykluczyła już ona gotówkę, sprawiając, że z niektórych usług można skorzystać tylko przy użyciu płatności bezgotówkowych. Bywa tak na przykład w przypadku zakupów internetowych na stronach, gdzie zrezygnowano z opcji dostawy za pobraniem, nie dając tym samym możliwości na opłacenie zakupów gotówką – dostawa z opcją płatności przy odbiorze generowała często wyższe koszty, ze względu na to, że wiele osób zwyczajnie nie odbierało, a w konsekwencji nie opłacało zamówionych produktów. Bankowość elektroniczna więc jest w stanie wykluczyć gotówkę ze względu na dużą łatwość w jej użyciu.

Bankowość elektroniczna w firmie

Bankowość elektroniczna potrafi również skutecznie ułatwić prowadzenie firmy. Wiele procesów, związanych z płatnościami, usprawnione zostało dzięki korzystaniu i odpowiedniemu wykorzystaniu elektronicznej bankowości. Prowadzenie firmy nie należy do łatwych rzeczy, dlatego warto sobie to ułatwiać. W firmach spotkać się z płatnościami za pomocą gotówki można już naprawdę rzadko, co tylko pokazuje jak bardzo płatności elektroniczne przejęły rynek finansowy.

Czemu nie zawsze decydujemy się na korzystanie z elektronicznej bankowości?

Aktualnie za państwo, które najrzadziej korzysta z gotówki, uważa się Szwecję – szacuje się nawet, że do roku 2030, Szwecja może całkowicie zrezygnować z gotówkowych płatności. W Polsce bankowość elektroniczna również jest bardzo popularna, jednak nadal wiele osób korzysta z gotówki. Często wynika to z braku zaufania do działania banków lub z przekonania, że korzystanie z elektronicznych form płatności jest trudne i można sobie nie dać z tym rady – jest to jednak najczęściej bardzo intuicyjne i nikomu nie powinno sprawiać większego problemu – nawet tym nie radzącym sobie najlepiej z współczesną technologią.

By korzystać z elektronicznej bankowości konieczne jest posiadania konta w banku. Często przy korzystaniu z konta oraz samym jego posiadaniu, naliczane są różne opłaty. By zdecydować, które konto w tej kwestii będzie dla nas najkorzystniejsze przyda się ranking kont osobistych, a w przypadku firm poszukujących najbardziej ekonomicznego rozwiązania ranking kont firmowych. Znaleźć tam można rozpisane w dostępny sposób zestawienie kosztów za prowadzenie i korzystanie z konta w danym banku oraz można porównać je z kosztami w innych bankach. Wybór dostępnych banków jest aktualnie naprawdę duży, więc warto przed jego założeniem znaleźć najkorzystniejszą dla nas w danym momencie opcję.